Музей




2 грудня 2019
Осип Курилас і Щирець - тема розповіді для учнів 2-б класу Щирецької ЗОШ №1. Дякую Ірині Хлібун за організацію екскурсії для дітей.
Запрошуємо в музей Осипа Куриласа.
  


8 листопада 2019
Розстрільня УСС на Лисоні.Пізнанню немає меж.
Від дороги біля села Посухів, тут зберігся цвинтар Українських Січових Стрільців (1916), де поховано 70 усусусів і 2 турецькі вояки, споруджено пам'ятник УСС, ми піднімалися на гору Лисоню. 399 м над рівнем моря. Діти зі Щирця і Пустомит йшли, щоб схилити голови в скорботі та вшанувати пам'ять жертв розстрільні. Тут попав у російський полон пустомитівчанин В. Кучабський, події на Лисоні відобразив на полотні наш Осип Курилас.
Російська імперія здійснювала наступальну операцію на західноукраїнські землі, яка увійшла в історію як "Брусиловський прорив". Захистити українців виступив полк українських січових стрільців спільно з австро-угорськими військами. У запеклих боях січові стрільці у значній меншості тримали позиції, що викликало у московського командування істерику та гнів.Московити доклали максимум зусиль для захоплення Бережан та розпочали тотальний артилерійський обстріл позицій українських та австро-угорських військ. Після декількох успішних маневрів московські війська беруть в оточення полк українських січових стрільців. Здавалося б, що настав кінець. Однак ворог не розрахував бойового духу українців. Ціною великих втрат загони УСС дають серйозний бій московським загарбникам та проривають кільце оточення. До Бережан прорвалося лише 17 старшин і 150 стрільців.
Бої за гору Лисоня є недооціненим прикладом військової мужності для сучасників. Адже у надскладних умовах українські військові не склали зброю, продовжували боронити рідний край.
Дякуємо районній адміністрації за сприяння в організації екскурсії.
  

  
8 листопада 2019

Бережани. Музей Богдана Лепкого. Тут учні Щирецької ЗОШ №1 пережили хвилюючі моменти спілкування з творчістю двох галицьких патріотів, художника Осипа Куриласа і письменника Богдана Лепкого.
Білі рукавички, дозвіл директора музею Ірини Ухман - дали нам право потримати в руках "Історію України-Руси" Миколи Аркаса з ілюстраціями нашого земляка Осипа Куриласа. Передати словами важко. Наступила тиша. Надовго, думаю, що назавжди, залишаться в пам'яті дітей ці хвилини.
Цікава розповідь екскурсовода Наталі Стрілець про Богдана Лепкого, який захоплювався чудовим співом церковного хору в греко - католицькій церкві Кракова. Керував хором Осип Курилас. Ще одна грань його таланту. В музеї зберігається портрет Богдана Лепкого кисті Осипа Куриласа.
Дякуємо, що зберігаєте добру пам'ять про нашого земляка!
 



 10 жовтня 2019
Учні і вчителі першої Пустомитівської школи в музеї Осипа Куриласа. Дякую, що небайдужі до пізнання свого краю. Цікаве спілкування залишить слід в дитячих серцях. Особливе дякую Матвійкові Золотарьову


24 вересня 2019
Учні і вчителі із славного Звенигорода завітали сьогодні в музей Осипа Куриласа при Щирецькій ЗОШ №1. Видно, що цікавляться історією свого краю, задавали дуже багато запитань, висували свої твердження і припущення. Особливо їх зацікавила колекція мінералів із Щирецької каменеломні і картини Осипа Куриласа на цю тему. Дякуємо.  




 9 вересня 2019
Сьогодні в музей Осипа Куриласа завітали учні 3-4 класів з Ланівської школи. Дякуємо їхній вчительці Ірині Сиротяк за мудре виховання дитячих душ.  


  
05 вересня 2019 року проведено районну нараду із заступниками директорів шкіл з виховної роботи на тему «Система виховної роботи закладів загальної середньої освіти у вимірі модернізації освіти» 
Приємною несподіванкою для усіх стала поїздка до Музею Осипа Куриласа, що у ОЗ Щирецька ЗОШ №1 І-ІІІ ст. імені Героя Украни Богдана Ільківа.
Надзвичайно цікавою була розповідь учителя географії Стефанії Деревацької про старовинний Щирець, про видатних людей цього містечка, про Осипа Куриласа, про свої подорожі, дослідження, про створення музею, про гостей, які побували в музеї. На жаль часу було не так багато, а розповідати і слухати можна не один день.
Заступник голови з гуманітарних питань Щирецької ОТГ Андрій Нагірний високо оцінив роботу Стефанії Павлівни, запросив педагогічні, учнівські колективи обов’язково відвідати музей.
Начальник відділу освіти Тетяна Стахів від імені присутніх подякувала Стефаніі Деревацькій і запевнила, що школярі усіх шкіл упродовж навчального року побувають в музеї





7 серпня 2019

Сьогодні - день народження Осипа Куриласа. Ми намагалися пройти місцями, де ходив і творив наш земляк. Його творчість пов'язана з постаттю митрополита Андрея. Курилас створив портрет Шептицького, малював собор Юра, разом з Шептицьким працювали в Мистецькій школі. Тому почалася наша мандрівка біля пам'ятника митрополиту Андрею, вклонилися мощам Шептицького в крипті собору Юра. Відвідали музей Олекси Новаківського, в якому працювала
мистецька школа Новаківського – перша на галицьких теренах українська художня школа з чітко вираженою національно-культурною орієнтацією. Саме їй завдячує своїм становленням ціле покоління непересічних творчих особистостей, котрі мовою мистецтва заявили про Україну на увесь світ. До праці в ній запросили Осипа Куриласа. Історію мистецтва викладав сам митрополит. Не могли оминути Національний музей імені Андрея Шептицького, що на вулиці Драгоманова, 42. Чудовий екскурсовод Анна Марунчак зацікавила і допомогла пізнати українське мистецтво різних періодів, оглянути твори Осипа Куриласа і Івана Кураха.
Дякую тим, хто відгукнувся на моє прохання.
  

  

Тут спочивають у Божому мирі померлі німецької євангелістської громади Розенберг та міста Щирець. 1786-1939. 25 липня на нижньому кладовищі в Щирці освячено пам'ятник цьому історичному факту. На його відкритті була присутня пані Штайнман з Німеччини, яка передала музею Осипа Куриласа родинні світлини періоду проживання в Щирці. Це сторінка історії поліетнічного Щирця довоєнного періоду. На першому фото 1914 року - німецька сім'я Йогана Едуарда Ланга, майстра - тесляра у Щирці. Маленька дівчинка Тереза, їй рочок, майбутня мама пані Штайнман разом з батьками, сестрами і братом. Мешкали вони в німецькій колонії Розенберг. Ще одна світлина передана музею приблизно 1932 року. Тереза Ланг навчається кравецтву у єврейській родині Щирця.
Добротні німецькі будівлі збереглися до сьогодні, так само і нині п'ють щирчани воду з криниці, яку викопали німецькі колоністи.
Дякуємо молоді німецького міста Гуденсберг, польського Єльч-Лясковіце і Щирця та їх керівникам за працю на німецькому цвинтарі і добре організоване дійство.



Чи багато потрібно людині для щастя? Зустріти цікавих людей, поспілкуватися з ними, почути захоплюючі розповіді про геологічну науку, обходити і оглянути мури храмів, породи в кар'єрах, подивитись на процес їх переробки на найстарішому підприємстві Щирця - гіпсовому заводі, випити доброї кави в щирецькій кав'ярні, зробити екскурсію нашим містечком.
А все почалося із картин Осипа Куриласа "В щирецькій каменеломні" в музеї його імені в Щирецькій ЗОШ № 1. Сюди завітали професори із Харкова -Володимир Білецький (ХПІ), Г.І. Гайко із Києва (КПІ) і львівські науковці Альбертина Бучинська та Уляна Борняк. Мандрівка вдалася на славу




Цікаво, коли зустрічається молодь різних країн. В Щирець завітали учні з німецького міста Гуденсберг і польського Єльч-Лясковіце. В перший день перебування проведена екскурсія містом, відвідали музей Осипа Куриласа. Супроводжувала їх щирецька молодь. Європа, ментально дуже велика спорідненість між дітьми, не відчувалося мовного бар'єру, подібні погляди на сучасний світ, співпереживання з приводу подій в Україні, сучасних і минулих. Разом схилили голови перед могилою жертв сталінських репресій 1941 на горішньому цвинтарі в Щирці, багато запитань виникло після розповіді в музеї про Голодомор 1933 в Україні, пам'ятник жертвам якого споруджений у Вашингтоні, недалеко від будинку Конгресу США. Автор пам'ятника - Лариса Курилас, внучата племінниця художника Осипа Куриласа.
Окремо хочу подякувати керівникам груп, зокрема пану Ксаверію з Польщі, який чудово справлявся з обов'язками перекладача, компетентний в питаннях історії, мистецтва, конче хотів, щоби польські діти пізнали особливості східного християнства на прикладі храму Різдва Пресвятої Богородиці в Щирці. Добру поміч в цьому надав настоятель о. Андрій.
Приємно, що до Щирця приїхав Ганс Крістіан Гайнц, уродженець Німеччини, який вже 25 років проживає у Львові, активно займається питаннями німецьких колоній в Галичині. Наші дороги перетиналися неодноразово на конференціях, в архівах, мандрівках Щирцем з німцями і євреями. На цей раз присутні на зустрічі послухали його цікаву розповідь про історію переселення народів Європи з наголосом на створенні німецьких колоній в Галичині.
Програма перебування в Щирці велика і цікава. 


Запрошуємо!

Щирець - батьківщина Осипа Куриласа, Федора Сеньковича, Станіслава Мачека, місто храмів, чудової природи, столиця гіпсу, його мешканці віддавали і віддають сьогодні життя за Україну.
6 липня Щирець відвідала туристична група зі Львова. Захоплювалися красою міста, його історією, людьми, які її творили.
Почали екскурсію з музею Осипа Куриласа. Велике зацікавлення постаттю художника відчула з перших хвилин. Напевно тому було так багато запитань як з історії Щирця, так і до постаті митця. Екскурсія містом, до музею жертв сталінських репресій, на Золоту гору до храму Різдва Пресвятої Богородиці, до могили замордованих в 1941 році.
Зацікавлення щирецьким гіпсом. Воно відчувалося при спогляданні старовинних оборонних мурів біля костелу, горішньої церкви, і , особливо, в кар'єрі. Тепла водичка, білосніжний алебастр, цікава розповідь про утворення гіпсу і його види Альбертини Бучинської не залишили байдужим нікого.
Так близько від Львова і так цікаво! Приходьте, приїжджайте, цінуймо те, що маємо!




25 червня 2019
  Осип Курилас помер 25 червня 1951 року. Скромний пам'ятник серед помпезних гробівців на Личаківському кладовищі. Молитву і квіти художнику світового рівня принесли учні Щирецької ЗОШ № 1.
Не дожив до 1952, коли знищили 164 його твори, богу дякувати, не побачив страшної масакри над Україною, її історією.
  





14 червня 2019
  Люблю відвідувачів музею Осипа Куриласа в Щирці. Вони особливі, люблять свій край і хочуть пізнати його глибше. Група з Оброшино, яка завітала до музею вчора, виявилася надзвичайно цікавою. Захоплення в очах дітей і дорослих, велика кількість запитань, небайдужість до своєї історії... Мені хотілося розповідати!
Поїздка до Щирця для них не випадкова. Її організувала моя колега по фаху Світлана Кушнір. З нею ми промандрували не одну сотню кілометрів по Україні. Захоплення побаченим, вміння налаштувати людей для поїздки, зацікавити їх, створити атмосферу комплексного пізнання краю - то все СВІТЛАНА! Поважаю!
До нас разом з групою завітав отець Михайло Стахнів з церкви Святого Димитрія. Вміння слухати і розповідати, знання історії, особливо історії січового стрілецтва, іконопису, усміхнений погляд, який налаштовує на хвилю сприйняття почутого. Дякую Вам, отче Михайле! А ще хочеться розповісти про хлопчика Данилка. Він перейшов у 7 клас. Його запитання і відповіді мене вразили. Широкий кругозір і, основне, бажання пізнавати більше і більше, таких учнів любо вчити!
Окремо про пані Марію, фантастично зацікавлену людину. Вона розповіла історію про ікони Осипа Куриласа в родині її невістки. То треба почути! МИ обов'язково ще зустрінемося. Пізнанню немає меж! ЛИШЕНЬ БУЛО Б БАЖАННЯ.
  



13 червня 2019
Учні і вчителі Чишківської школи. Дякую Вам 



7 червня 2019

  Які талановиті наші щирчани! Радіємо успіхам Марічки Крижанівської, презентація її гуцульського детективу "Тіні" відбулася сьогодні в приміщенні музею Осипа Куриласа. Авторка захоплено розповідала про твір, його героїв, про те, що спричинило його написання. Було враження, що ми опинилися серед гуцульських Карпат, звучали трембіти, Марічка грала на дримбі, Параджанов співав гуцульських пісень, так і хочеться сказати - ЙОУ! Словами то не передати. Марічка Крижанівська відзначена на міжнародному літературному конкурсі «Коронація слова». Її роман «Тіні» отримав спеціальну відзнаку «за найглибше та найгрунтовніше дослідження історії свого роду".



  

4 червня 2019
  Дуже цікава зустріч в музеї Осипа Куриласа з учнями і вчителями нашої школи. Тема - історія Щирця у творах художника і світлинах цього часу. Відчувала захоплення дітей новими відомостями про наше місто. Почали з автопортрета Осипа Куриласа на фоні площі Ринок в Щирці в часі Великої Вітчизняної війни. Історія людей, що тут мешкали, як змінювалася площа історично і як виглядає сьогодні. Особливо зацікавили зарисовки художника на тему "В щирецькій каменеломні". Як добували камінь, куди і чим відправляли, для чого використовували. Діти мали можливість оглянути колекцію порід з кар'єру, потримати їх в руках. Найбільше запитань - коли підемо в кар'єр?.
-Як тільки дозволить погода, відповіла я.
Запрошую до музею. Не тільки дітей, а всіх бажаючих.
 








18 травня 2019
  18 травня - Міжнародний День музеїв.
Музей Осипа Куриласа відвідали працівники відділу культури Мурованської ОТГ. Дякуємо, що небайдужі до нашого краю і його людей.
 



17 квітня 2019
   Майстер-клас з писанкарства для учнів у музеї Осипа Куриласа. Провела Богдана Деревацька. Близько 100 дітей побачили, як створюється диво писанки. 




"Я вибрала долю собі сама..."
 Під такою назвою 19 березня 2019 року, у день народження Ліни Костенко, в музеї Осипа Куриласа ОЗ Щирецької ЗОШ №1 І-ІІІ ст. ім. Героя України Богдана Ільківа відбувся літературний вечір за творами легендарної поетеси. Свято проходило у дружньому колі представників всіх шкіл Щирецького освітнього округу.
Звучала поезія Ліни Костенко, справжня і неповторна, яка є голосом серця, голосом правди, і слова, і честі, голосом сучасності.
Дякуємо усім учням та вчителям-філологам, які підготували і провели такий гарний, змістовний захід.





СПІВЕЦЬ РІДНОГО КРАЮ


Ти нам залишив прагнення високі,
Шляхи священні, по яких іти
Твого сумління й мужності уроки
                                       Ми бережем і будем берегти.
Микола Палієнко

 З метою  ознайомлення учнів із життям і творчістю Т.Г. Шевченка, з красою, неповторністю і чарівністю його слова, значенням поетичної творчості поета для українського народу в музеї Осипа Куриласа Щирецької ЗОШ І-ІІІ ст. №1 імені Героя України Богдана Ільківа було проведено інтегрований урок для учнів 5-6 класів, який підготувала вчитель української мови та літератури  Глуховецька М.Л. . Деревацька С.П. розповіла присутнім про актуальність пророчого слова Кобзаря. Адже попри час, Шевченко не віддаляється, він залишається сучасним, цей феномен, ця дивна незбагненність криється у щирому слові Тараса. Звучали літературно-музичні композиції у виконанні учнів 5-го класу. Лунали пісні на слова поета. Нікого не залишили байдужими виступи дівчат із поезіями.
Урок  сприяв вихованню поваги до Шевченкового слова, усвідомленню унікальної особистості Кобзаря. Слово Шевченка і сьогодні живе з нами, утверджує національний дух, надихає на боротьбу. Його поезії  запалюють у серцях любов до рідної землі, іскру гідності і честі українця-патріота.

Педагог-організатор Кунець З.І.




«Я воскрес, щоб знову з вами жити»

Нелегке життя шістдесятника, його вірші та патріотичність, залишили вагомий спадок для  української літератури,  Батьківщини та народу. Нещодавно, у музеї Осипа Куриласа Щирецької ЗОШ І-ІІІ ст. №1 імені Героя України Богдана Ільківа, відбувся вечір пам’яті Василя Симоненка, під керівництвом вчителя літератури Хейлик Люби Федорівни.
13 грудня 1963 року Василя Симоненка не стало. Офіційна версія передчасної смерті – рак. Без батька залишився маленький син поета Олесь. Смерть Симоненка у 28-річному стала надзвичайно трагічною подією в культурі української нації.  Бо якби доля відвела поету більше років, можливо українці мали б ще одного письменника такого масштабу, як Тарас Шевченко.
     На жаль, за життя вийшла лише одна збірка поезій В. Симоненка – «Тиша і грім» (1962). Посмертно були опубліковані такі збірки: «Земне тяжіння» (1964), «Поезії» (1966), «Лебеді материнства» (1981), казки «Цар Плаксій та Лоскотон» (1963), «Подорож у країну Навпаки» (1964), збірка новел «Вино з троянд» (1965).
             У 1995 році Василеві Симоненку посмертно присуджено Державну премію імені Т. Г. Шевченка.
Однак головну премію письменник отримав не від влади, а від свого народу. Співвітчизники по всій Україні пам'ятають поета, як незламного борця і правдолюба. Для нового покоління (дітей Незалежності) Василь Симоненко є не лише прикладом для наслідування, але кумиром і символом істинного воїна проти тоталітаризму.
 Фактично саме дисиденти такого рівня, як Симоненко вигартували той патріотизм, завдяки якому сучасні бійці захищають свободу України на східних кордонах сьогодні.


Педагог-організатор Кунець З.І.







Конференція в музеї Осипа Куриласа, присвячена жінкам-полів'язням.

  



Вдячні Вікторії Садовій і Наталі Криничанці за розповідь про жінок-політв'язнів тюрми на Лонцького у Львові: Ольгу Дучимінську, Олену Степанів-Дашкевич, Катерину Зарицьку, Ірину Сеник, Ольгу Ільків, Дарію Гусяк.
На екрані-поштівка,адресована Ользі Дучимінській. Цей музейний експонат спонукав нас до досліджень, пошуків,відкриття нового з історії нашого краю і, звичайно, до цієї зустрічі. Малюнок на поштівці Осипа Куриласа.

Організатор заходу С. П. Деревацька.
Просвіта 

  Надзвичайно цікава зустріч в музеї з просвітянами Пустомитівщини. Вдячні Зеновію Гаєцькому і Володимиру Пацюрку за її організацію. Пригадую, як в державному архіві Львова перечитувала протоколи «Просвіти» Щирця, датовані 1911 роком. З доброї руки отця Володимира Стернюка, батька майбутнього митрополита, до нас прибув отець Михайло Баричко, на довгі роки незмінний голова Щирецької «Просвіти». Йому маємо завдячувати, що українці відстоювали свої права на освіту, на державність, українську музику. В лютому минуло 90 років з дня смерті о. Михайла Баричка. Тоді, в 1929 році, на його похорон прибуло понад дві тисячі людей. Добрі справи живуть довго. Будете в Щирці, відвідайте нижнє міське кладовище, зліва від входу побачите могилу отця Михайла Баричка.
   Зрозуміло, що завдання просвітян сьогодні інші, можливості також. Мене вразили присутні на зустрічі просвітянки. Вони різні за професією, та спільні у бажанні зберегти історичні відомості про наш край і його людей.



Зустріч двох музеїв!
  З чудового краю, Гуцульщини, з мальовничої Криворівні до Щирця завітали завідувач Літературно-меморіального музею Івана Франка Ганна Луцюк з чоловіком. Дякуємо Софії Висовській за організацію зустрічі! Було надзвичайно приємно спілкуватись з такими добрими і зичливими людьми!




Розколяда.

Після свята Розколяди, яке відбулося в Щирецькій ЗОШ №1, в музей завітали учні Горбачівської і Соколівської шкіл. Послухали розповідь про художника, оглянули його твори. Найбільше сподобався дітям образ,який подарувала музею пані Фарисей з-під гори в Щирці. Напевно не випадково. Одежі, в яких зображена Богородиця, так подібні на ті, що були на дітях, хоча їх розділяє століття. Намалював його Осип Курилас.


В Народному домі Щирця відбулося вшанування 100-річчя ЗУНР. Творчі колективи НД, музей Осипа Куриласа, учні ОЗ Щирецькоа ЗОШ №1 словом і піснею вшанували пам'ять героїв, які із зброєю в руках творили нашу державу. Ветеран УПА Пташник Богдан Григорович, Оля Клим-дочка Олега Клима, який загинув на війні, запалили Свічку Пам'яті. В урочистостях були задіяні воїни, які брали участь у війні на сході України. Хочемо подякувати всім, хто долучився до організації свята.



Зустріч з Ларисою Курилас .
Зустріч з Ларисою Курилас 17 квітня 2018 року в приміщені музею Осипа Куриласа у Щирці. Дякуємо пані Ларисі, її родині та всім, хто завітав вчора до музею!

Лариса Курилас працює архітектором понад 30 років. Розпочинала свою кар’єру в архітектурних фірмах Філадельфії, Прінстона та Бостона. У 1991 р., переїхавши до Вашингтона, вона заснувала архітектурну фірму «The Kurylas Studio», яка з того часу займається комерційними, інституційними та мистецькими архітектурними проектами. Серед них функціональні та стильні приватні помешкання, проекти будівництва та реставрації церков і культурних центрів, проекти пам’ятників та меморіалів у США, Канаді, Франції та Україні.

Найновіший пам’ятник – Меморіал жертвам українського Голодомору-Геноциду 1932-1933 років у Вашингтоні, відкритий 7 листопада 2015 р. Меморіал встановлений у самому центрі столиці Сполучених Штатів Америки, держави збудованої зусиллями вихідців зі всього світу, кожен з яких приносив на американську землю радість і біль своїх предків. В одному з інтерв’ю Лариса Курилас зазначила, що найважчим під час роботи над цим проектом було промовити до людей усіх націй, не лише українців, про цей великий злочин проти народу так, щоб вони усвідомили наскільки страшним був цей зумисний голод.

Гуцульщина.
Вечір, присвячений Гуцульщині 11.02.2018. Дякуємо всім учасникам та гостям!!! Осип Курилас любив гуцульський край, присвятив йому багато творів. Тому ми не могли оминути цієї теми. Допомогла нам в цьому Софія Висовська-Коваль, з роду Бублик, яка ще з дитинства разом зі своєю матір'ю Ганною Григорівною, вчителькою нашої школи, а пізніше з чоловіком Володимиром неодноразово відвідувала Гуцульщину, найчастіше Криворівню. Вони особисто знали Параску Плитку-Горицвіт, Одосію, жінок з нелегкою долею. Тому її розповідь була живою, насиченою гуцульським говором, демонстрацією автентичних гуцульських предметів, звичаїв, показом давніх і сучасних фотографій.

Розпочалося свято з відкриття виставки світлин гуцульського краю Ірини Дробіт.

 У суботу 16 вересня 2017 року Музей Осипа Куриласа організував у Щирці художній пленер. Участь у ньому взяли школярі нашої школи, Щирецької дитячої мистецької школи, студенти  Львівської політехніки та їх викладач Ольга Лисенко, а також студенти Коледжу ім.І.Труша. Для всіх учасників пленеру мистецтвознавець Лариса Купчинська розповіла про пейзаж у творчості Івана Труша. Вчитель Деревацька С.П. познайомила митців з нашим містечком, його поліетнічною історією. Художник з Великої Горожанни Володимир Сенів презентував у музеї виставку своїх акварельних та графічних робіт. Також він провів майстер-клас з акварелі. Координатор проектів музею Богдана Деревацька провела для гостей екскурсію Щирцем.
Хочемо навести слова Лариси Купчинської, які вона сказала під час екскурсії містом: “Не могла не приїхати до вас. В Щирці “пульсує”(життя, серце), тут відбувається “справжнє””.
Дякуємо адміністрації школи за підтримку у проведенні заходу.

Деревацька С.П., Деревацька Б.І.

Лариса Купчинська.

Володимир Сенів.













  Перше вересня 2017-го в музеї! Урок для учнів шостих класів, батьків "Україна - європейська держава". 100 років тому галицькі дітки вчились за підручниками, ілюстрованими Осипом Куриласом, художником, якого знають в усьому світі.
Вчитель географії С. П. Деревацька.




21-22 квітня 2017 року відбулась IV Міжнародна конференція «Міжкультурний простір міста: пам'ять, спадщина, діалог». В роботі конференції взяли участь науковці Львівської Політехніки, Вільнського університету (Литва), доповідачі з Туреччини і багато інших. З доповіддю «Щирець-поліетнічне місто» виступила вчитель школи Деревацька С.П.
Виступає представник Литви Сальвіус Кулявічюс.
Тема: «Захоронення радянських воїнів у Литві як інструмент пропаганди Росії».
Виступає представниця Туреччини.


Доповідь про площу синагог –культурний проект в громадському просторі Львова.

Директор Державного природничого музею НАН України м.Львів Чорнобай Ю.М.
Розповів про важливість впливу культури на соціальну і природничу сфери.
У читальному залі Львівської Політехніки - Андрій Крижанівський. Випадкова приємна зустріч.

Дяченко С.А. доповідає про мистецтво специфіки міста.

Ювілей композитора Миколи Лисенка, рік діяльності Музею Осипа Куриласа у Щирці, відкриття виставки робіт з пленеру "Щире місто"!


У суботу 16 вересня Музей Осипа Куриласа організував у Щирці художній пленер. Участь у ньому взяли учні нашої школи, Щирецької дитячої мистецької школи, студенти  Львівської політехніки та їх викладач Ольга Лисенко, а також студенти Коледжу ім.І.Труша. Для всіх учасників пленеру мистецтвознавець Лариса Купчинська розповіла про пейзаж у творчості Івана Труша. Вчитель Деревацька С.П. познайомила митців з нашим містечком, його поліетнічною історією. Художник з Великої Горожанни Володимир Сенів презентував у музеї виставку своїх акварельних та графічних робіт. Також він провів майстер-клас з акварелі. Координатор проектів музею Богдана Деревацька провела для гостей екскурсію Щирцем.
Хочемо навести слова Лариси Купчинської, які вона сказала під час екскурсії містом: “Не могла не приїхати до вас. В Щирці “пульсує”(життя, серце), тут відбувається “справжнє””.
Дякуємо адміністрації школи за підтримку у проведенні заходу.
 Освітній студентський тижневик Львівської Політехніки «Аудиторія» #28 [2988] 28 вересня — 4 жовтня 2017 подав статтю про вересневий пленер!!! Нижче - повний текст з сайту http://audytoriya.lpnu.ua/ Дякуємо!
„Щире місто“ в Щирці
У Щирці поблизу Львова 16 вересня відбувся осінній пленер „Щире місто“, який організували працівники тамтешнього музею Осипа Куриласа. Ідея створення музею Осипа Куриласа, знаного у світі маляра й уро-
дженця містечка, належить родині Деревацьких (нині Стефанія Деревацька очолює музей, а її дочка — художниця Богдана Деревацька координує проекти музею). Разом зі студентами-реставторами конкретними
справами їх підтримала старший викладач кафедри ДОА Львівської політехніки Віолета Радомська.
— Студенти другого — четвертого курсів нашої кафедри у вільний від навчання час радо долучилися до створення музею. Вони зробили проект інтер’єру, майстерно вико-
нали копії картин маляра (нині вони прикрашають музей), а також стінопис-панно „Щире місто“, а магістри розробили айдентику (логотип, стенди, друковану продукцію тощо), адже всім дуже хотілося, щоб про цього маляра знали не лише у світі, а й на рідних теренах. Дуже тішуся, що група
студентів-рестараторів (М. Левченко, І. Куртяник, В. Сусла, М. Щур, Ж.Верещинська, Т. Коростель, І. Турчиняк (група ДЗ-23), Л. Грицюк (група ДЗ-21) змогла взяти участь у вересневому пленері „Щире місто“, який зорганізували працівники тамтешнього музею. Окрім наших студентів, у його роботі взяли участь учні Щирецької дитячої музичної школи, а також спудеї Коледжу імені І. Труша. Рада, що
до пленеру долучилася й моя колега— доцент Ольга Лисенко. Її чудові акварелі вельми гармонійно доповнили
експозицію музею. Ми вдячні за допомогу в організуванні пленеру і львівській науковиці Ірині Дробіт (саме її світлини збережуть для історії музею ці неповторні миті), — озповіла Віолета Радомська.
У день роботи пленеру в приміщенні музею відбулося відкриття виставки акварелі та графіки місцевого
художника-аквареліста Володимира Сеніва. Присутні з цікавістю прослухали лекцію мистецтвознавиці Лариси Купчинської „Пейзаж у творчості Івана Труша“, а Володимир Сенів провів для всіх охочих майстер-клас
із малювання аквареллю. На завершення заходу молоді й талановиті випробували свій мистецький хист у графічно-живописному пленері, що відбувся в середмісті Щирця. Помилуватися їхніми працями можна буде в жовтні, коли музей виставить їхні роботи.
Автор Катерина ГРЕЧИН 


Перше вересня в музеї! Урок для учнів шостих класів, батьків "Україна - європейська держава". 100 років тому галицькі дітки вчились за підручниками, ілюстрованими Осипом Куриласом, художником, якого знають в усьому світі.



День народження Осипа Куриласа відсвяткували у Борині! Мальовниче село в серці Бойківщини зберігає справжній скарб — іконостас руки Куриласа у церкві Пресвятої Євхаристії! Саме тут можна побачити образи Ісуса та Богородиці в українських строях та різьбу, виконану за ескізом художника зі Щирця. Взяли участь у богослужінні, спілкувались з настоятелем церкви о.Казимиром та прихожанами. Святкування продовжили на Всесвітніх бойківських фестинах:)!


Дякуємо Пустомитівській райдержадміністрації за транспорт і пустомитівчанам за приємне товариство!



8 грудня в Музеї Осипа Куриласа в Щирці відбулось засідання міжшкільного методоб'єднання вчителів початкових класів. Вчителі та гості музею погортали сторінки життя Катерини Грушевської та Катерини Білокур.


Розповідь про ОСИПА КУРИЛАСА на Львівському Радіо з гостями - керівником музею Осипа Куриласа у Щирці - Стефанією Деревацькою та координатором проектів музею Богданою Деревацькою .


Учні з Солонки з класним керівником Ярославою Пасєкою в музеї.


Дякуємо за таку приємну зустріч!



Рівно рік тому музей відкрив двері для перших відвідувачів! Цей рік був багатим на різноманітні цікаві події! От і сьогодні учнів школи запросили на Львівське радіо. Устим Чаплинський, Олег Вибач і Лук'ян Шак прочитали уривок із дитячої книжечки Володимира Радзикевича "Пригоди Юрчика Кучерявого", яку свого часу ілюстрував Осип Курилас. В неділю 19 листопада на хвилях Львівського Радіо в програмі "Планета дітей" ви почуєте наших талановитих учнів!



 Вдячні Вікторії Садовій і Наталі Криничанці за розповідь про жінок-політв'язнів тюрми на Лонцького у Львові: Ольгу Дучимінську, Олену Степанів-Дашкевич, Катерину Зарицьку, Ірину Сеник, Ольгу Ільків, Дарію Гусяк.
На екрані-поштівка,адресована Ользі Дучимінській. Цей музейний експонат спонукав нас до досліджень, пошуків, відкриття нового з історії нашого краю і, звичайно, до цієї зустрічі. Малюнок на поштівці Осипа Куриласа.



Вечір пам'яті поета Василя Симоненка
Вчитель Любов Хейлик провела вечір пам'яті поета Василя Симоненка. Захід відбувся в понеділок 11 грудня в приміщенні Музею Осипа Куриласа. Учні читали поезію та розповідали про життя та творчість поета.


МО вчителів географії
20 жовтня Музей Осипа Куриласа відвідали вчителі географії з Сокільник, Солонки, Поршни і Жирівки. Гостям сподобалась експозиція та екскурсія. Особливо зацікавила копія роботи Осипа Куриласа «Церква в Жирівці». Гарне враження склала книга географа, січового стрільця, першої жінки-офіцера Олени Степанів «Сучасний Львів», видана в 1942 році. Також вчителі побували на екскурсії у Щирці та в Музеї пам’яті жертв сталінських репресій.





Учні Сердицької  школи на екскурсії в музеї.

Екскурсія для школярів Щирецької ЗОШ №2.

Дякуємо учням та вчителям, які відвідали музей сьогодні! Запрошуємо до музею всіх, хто бажає відкрити для себе історію нашого краю та тих, хто її творив ! Влітку ми теж працюємо) Тел. 0672607667
День матері


Село Пісочна Миколаївського району. 


 Краєзнавці Щирецької ЗОШ №1 імені Героя України Богдана Ільківа пройшли місцями Січового Стрілецтва.
100 років тому тут знаходився вишкіл УСС і Пресова Квартира січовиків, в якій працював художник Осип Курилас.
Брати Курахи
  12 травня в музеї вшанували пам'ять братів Курахів з Сердиці. Про життя і творчість художника Івана Кураха дуже цікаво розповів Степан Копчак, працівник Національного музею у Львові. А про Михайла Кураха - о.Мирослав Німак. Серед присутніх - родина братів Курахів, також мешканці Сердиці і Щирця.
Важливою частиною заходу було вручення нагород переможцям та учасникам Першого конкурсу імені Осипа Куриласа. Голова журі - викладач, реставратор Віолетта Радомська- нагородила переможців в номінації "Графіка" Павлюк Зоряну, Дороту Соломію і в номінації "Живопис" - Павлюк Вікторію, Журкевич Ярину та Каськів Анастасію!





Художня школа
Сьогодні музей відвідали майбутні художники - учні Щирецької школи мистецтв, які взяли участь у творчому конкурсі імені Осипа Куриласа. Дітки уважно прослухали екскурсію, з цікавістю оглянули експозицію. Також впізнавали свої конкурсні роботи на виставці. Вдячні їхньому вчителю Тарасу Богдановичу за підготовку таких чудових знавців мистецтва!
МО вчителів географії
 
У музей завітали вчителі географії Пустомитівського ММО. В щирій атмосфері відбулось знайомство з творчістю Осипа Куриласа. Гості дізнались про історію нашого містечка, його визначних діячів. Екскурсія продовжилась давніми вуличками Щирця, його історичними пам'ятками. Також відвідали музей жертв сталінських репресій.
Капелан

22 лютого в музеї учні початкових класів Щирецької ЗОШ №1 зустрічались з військовим капеланом, отцем Михайлом. Дитячі сердечка співчутливо, але водночас й з гордістю, слухали про відважних українських військових і службу священика у війську. Дітки передали на фронт малюнок голуба миру та свої побажання нашим захисникам! "Дитяча молитва- найкращий захист для українського війська, а дитячі малюнки - оберіг" - отець Михайло закликав дітей молитися і підтримувати воїнів. Також учні зібрали для захисників одяг та солодощі.

Зустріч двох музеїв - Михайла Грушевського та Осипа Куриласа. 

 Дякуємо відповідальному секретарю музею Грушевського у Львові Софії Легін за чудову розповідь та відеоекскурсію музеєм. Окрема подяка режисеру фільмів про Михайла та Катерину Грушевських- Роману Метельському. Наші гості подарували музею та школі друковані матеріали про видатного історика! Вдячні всім, хто сьогодні відвідав музей, а особливо - учням Щирецької ЗОШ №1



 Зустріч в музеї Осипа Куриласа 10 грудня 2016 року. Розмовляли про митрополита Андрея Шептицького та його роль у долі Осипа Куриласа. 



У п'ятницю 26 листопада 2016 року учні та вчителі вшанували пам'ять жертв Голодоморів в Україні. В музеї горіла свічка пам'яті та звучала молитва за душі жертв цього злочину радянської влади.




Музей Осипа Куриласа підтримує відоме мистецько-дослідницьке об'єднання Львова,  подружжя Тирпич-Радомських: Андрій Тирпич - графік-скульптор та Віолетта Радомська - художник-реставратор, разом вони творять теперішнє Львова сакрального (при нагоді подивіться на неймовірну графіку в дереві в ц. Климентія папи у Львові) однією рукою, а іншою - зберігають культурну спадщину (до прикладу, стінописи Модеста Сосенка в ц. св. Архистратига Михаїла в Підберізцях).  Вони віддрукували та оформили мікроколекцію листівок з зображеннями естампних робіт Андрія Тирпича, які представлялись на виставці в відділі мистецтв Бібліотеки ім. Стефаника        в        2009-му.
В результаті вийшло щось значно більше ніж просто листівка: підписані автором мініатюри робіт, оформлені особисто наче до експозиції, з внесеними місцями "родзинками-доповненнями". Кожний віддрук - жива річ, чи оживлена річ, яка дозволяє особисто познайомитись з Андрієм Тирпичем, його творчістю і, навіть, філософією цієї непересічної сім'ї. 



Аукціон.

 

 Про благодійну виставку 15 квітня 2016 року...Учасники зустрічі об'єднали свої зусилля задля пришвидшення моменту відкриття музею Осипа Куриласа у Щирці! Щира подяку усім, хто долучився і посприяв ідейно та матеріально! Ось фоторозповідь про наш захід)




















До сліз розчулили учні початкових класів Щирецької ЗОШ №1. Сьогодні передали кошти, зібрані під час великоднього ярмарку, для створення музею. Вдячні учням та вчителям!
  

Відкриття музею.

13 листопада 2016 року у стінах нашої школи відкрито музей художника, нашого земляка, Осипа Куриласа. Отець Іван та Отець Андрій освятили музей. На відкритті вітальне слово мали: дослідник творчості митця Андрій Крижанівський, родич О.Куриласа Мирон Камінський, викладач НУ “Львівська політехніка” Віолетта Радомська, директор школи Олексій Пароля, селищний голова Олег Василишин, поетеса Ольга Вакуленко. Відео привітання передала Лариса Курилас, нащадок Осипа Куриласа, яка створила в Вашингтоні монумент жертвам Голодомору в Україні. Окрасою свята був спів Юлії Когут, вихованки Галини Гавриш. Запрошуємо відвідати музей та познайомитись з життям та творчістю художника, в творах якого відображена ціла епоха з історії нашого народу.










Немає коментарів:

Дописати коментар